Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasieSkuteczne działania w profilaktyce chorób zboża

Choroby zbóż są znaczącym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy preparaty oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane objawy, gdyż wyłącznie w ten sposób można mieć szansę ocalić potencjał plonu. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - polecane działania zapobiegawcze

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest nieraz o wiele bardziej skuteczne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, jakie warto wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w gruncie rzeczy gigantyczne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości oraz współczynniki żyzności azotu są w stanie powodować nadto grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne rodzaju fungicydy zbożowe. Jest to zwłaszcza prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej odporności bądź też tolerancji na kluczowe szkodniki oraz schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może karłowatość objawy pomóc zmniejszyć ryzyko poważnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić uwagę na cieszący się coraz to pokaźniejszą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma ochrony.

Informacje:

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu: 1

zboża

Copyright © 2019 Longislandbar.pl